Zewnętrzny Plac Zabaw znajduje się w przestrzeni publicznej. Jest intensywnie użytkowany, dlatego musi spełniać określone w Polskiej Normie oraz w międzynarodowych normach PN-EN 1177 i PN-EN 1176. Obiekty, które otrzymają negatywną opinię ekspertów, nie są dopuszczone do użytku. Często ich zarządcy są zobligowani do wprowadzenia zmian lub do całkowitej przebudowy.
Co należy do obowiązków zarządcy placów zabaw?
Najczęściej w roli zarządcy placu zabaw występuje:
- wspólnota mieszkaniowa,
- dozorca,
- administrator budynku,
- spółdzielnia.
Do jego zadań należy rutynowy przegląd urządzeń oraz nawierzchni. Regularna kontrola pozwala zauważyć wszelkie nieprawidłowości i szybko usunąć ewentualne usterki. Dzięki temu naprawy lub konserwacja są tańsze, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne cele bądź rozbudowę obiektu.
Osoby odpowiedzialne za plac zabaw powinny w miarę możliwości śledzić aktualne przepisy dotyczące obiektów małej architektury. Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 i wniesione do niego poprawki regulują wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem użytkowników. Na ich podstawie publiczna strefa na świeżym powietrzu przeznaczona dla dzieci jest kontrolowana przez Nadzór budowlany.
Co o ustawie powinien wiedzieć każdy zarządca placu zabaw?
Art. 2 nakłada obowiązek dbania o stan techniczny sprzętu na placu zabaw. Ustawodawca poruszył również aspekt estetyczny przestrzeni publicznej. Uporządkowany obiekt wyposażony w sprawne urządzenia stanowi świetną wizytówkę każdego regionu. Przestrzeganie obowiązujących wymogów skutecznie minimalizuje ryzyko wypadków w trakcie rozrywki.
Warto przyjrzeć się też bliżej art. 5 ustawy. Tutaj ustawodawca poruszył kwestie dotyczące zdrowia i ochrony życia maluchów spędzających czas na placu zabaw. Obiekty małej architektury tego typu są projektowane w taki sposób, aby umożliwić użytkownikom ucieczkę w trakcie pożaru.
Prawo dużą wagę przykłada do ergonomii. Nowoczesne elementy wyposażenia umożliwiają utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a także swobodę ruchu. Dzięki temu ryzyko kontuzji maleje. Ponadto sprzęt musi spełniać wymogi sanitarno-higieniczne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się mikroorganizmów wywołujących rozmaite choroby.
Pozwolenie na budowę Zewnętrznego Placu Zabaw — czy jest konieczne?
Jeśli chcesz zbudować plac zabaw w miejscu publicznym, nie musisz składać wniosku o pozwolenie na budowę. Wystarczy, że zgłosisz swoje zamiary do starosty. O wiele rzadziej tego typu inicjatywy zgłasza się do wojewody.
Kilka słów o kontroli Zewnętrznych Placów Zabaw
Zgodnie z europejskimi przepisami urządzenia powinny być kontrolowane raz na 3 miesiące, a raz w roku należy zweryfikować stan całego obiektu. Warto pamiętać o tych terminach, gdyż różnią się one od tych, które są wskazane w polskim prawie budowlanym. Prawo UE jest w tej sytuacji wiążące.
Co warto wiedzieć o kontroli Nadzoru Budowlanego na Zewnętrznym Placu Zabaw?
Kontrole Nadzoru Budowlanego na Zewnętrznych Placach Zabaw są systematycznie przeprowadzane na terenie całej Polski. Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazuje usunięcie usterek w określonym terminie. Rzadko zdarza się, aby zarządca musiał zamknąć obiekt do momentu, aż wszystkie urządzenia będą sprawne. Osoby odpowiedzialne za plac zabaw, które zaniedbują swoje obowiązki, podlegają karze:
- grzywny w wysokości minimum 100 stawek dziennych,
- ograniczenia wolności,
- pozbawienia wolności do roku.
Warto zatem systematycznie we własnym zakresie sprawdzać stan techniczny obiektu, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli jesteś zarządcą, koniecznie testuj urządzenia i pielęgnuj strefę rozrywki.
Europejska weryfikacja placów zabaw
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił urzędnikom odpowiedzialnym za weryfikację sprzętu na placach zabaw, żeby ocenili urządzenia zgodnie z europejskimi normami PN-EN 1177 i PN-EN 1176. Rygorystyczne kryteria dają gwarancję bezpieczeństwa użytkownikom oraz zarządcom. Jeśli należysz do drugiej grupy, zawsze wybieraj wyposażenie z akredytowanym certyfikatem. Znajdziesz je m.in. w bogatej ofercie Fabi Ekspert.
Zaprojektuj bezpieczny i atrakcyjny Zewnętrzny Plac Zabaw z Fabi Ekspert
Jesteśmy polskim producentem placów zabaw z atestem. Podchodzimy odpowiedzialnie do swoich obowiązków. W swojej pracy przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, aby uchronić dzieci przed utratą zdrowia i życia w trakcie zabawy. Nasi pracownicy dokonują licznych przeglądów technicznych na różnych placach zabaw. Jeśli wystąpi taka konieczność, sprawnie usuwają usterki. Ty też możesz skorzystać z ich usług jako zarządca.
Oferujemy certyfikowane urządzenia oraz nawierzchnie na plac zabaw zaprojektowane zgodnie z międzynarodowymi normami. Nasze sprzęty spełniają wymogi zawarte w przepisach dotyczących ogólnego bezpieczeństwa produktów z dnia 12 grudnia 2003 roku. W naszym asortymencie znajdziesz gotowe zestawy uniwersalne oraz tematyczne.
Nasze produkty zostały poddane specjalistycznej kontroli. Przedstawiciele upoważnionych organów ocenili je m.in. pod kątem:
- oznakowania,
- cech indywidualnych,
- jakości instrukcji,
- kategorii konsumentów narażonych na ewentualne niebezpieczeństwo w trakcie korzystania z urządzeń.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? A może potrzebujesz wsparcia przy projektowaniu Zewnętrznego Placu Zabaw? Skontaktuj się z naszymi ekspertami już dziś. Napisz do nas.