Strefa bezpieczeństwa – jakie odległości pomiędzy urządzeniami na placu zabaw trzeba zachować?
Projektując placu zabaw, pamiętaj o strefach bezpieczeństwa. Zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi konstrukcjami zmniejsza liczbę wypadków w trakcie igraszek w strefie rozrywki na świeżym powietrzu. Dzięki wskazówkom specjalistów z Fabi Ekspert stworzysz bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń dla dzieci w każdym wieku.
Strefa bezpieczeństwa na placu zabaw – co to jest?
Strefa bezpieczeństwa na placu zabaw to teren, na którym zamontowano urządzenie zabawowe i obszar znajdujący się wokół niego. W tym miejscu zrezygnuj z sadzenia drzew, instalowania ogrodzenia czy montowania ławek. W ten sposób zagwarantujesz bezpieczeństwo maluchom. Wielkość stref wylicza się na podstawie wysokości swobodnego upadku. Jest to najwyższy punkt sprzętu, na którym można się bawić, a co za tym idzie również spaść.
Strefa bezpieczeństwa na placu zabaw – jak ją obliczyć?
Wszystkie informacje na temat wielkości strefy bezpieczeństwa znajdziesz w międzynarodowej normie PN-EN 1176. Akt ten zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące montażu wyposażenia placów zabaw. Producenci certyfikowanych urządzeń wskazują w karcie technicznej produktu wymiary obszaru bezpieczeństwa. Zgodnie z obowiązującym prawem na terenie całej Unii Europejskiej dla sprzętu o maksymalnej wysokości swobodnego upadku do 60 cm przewidziana jest wolna przestrzeń o szerokości 150 c m od danej konstrukcji.
Z kolei dla wyższych urządzeń stosuje się następujący wzór: (maksymalna wysokość upadku – 1,5 m) x 0,667 + 1,5 m. Poniżej podajemy standardowe wymiary stref bezpieczeństwa dla poszczególnych elementów wyposażenia placu zabaw, które zostały podane w normie UE:
- bujaki i huśtawki działające na zasadzie dźwigni – 1m,
- huśtawki podwieszane – 1,5 m,
- karuzele – 2 m.
W tym przypadku w obliczeniach uwzględnia się miejsce, w którym znajduje się najbardziej wychylona część sprzętu w trakcie zabawy. Dla huśtawek stosuje się wzór:
(odległość od górnej poprzeczki do siedziska huśtawki x 0,867) + 1,75 m (lub +2,25 m, w zależności od rodzaju nawierzchni bezpiecznej pod huśtawką).
Obszary bezpieczeństwa mogą na siebie nachodzić w przypadku nieruchomych urządzeń o wysokości swobodnego upadku poniżej 60 cm. Pozostałe strefy mogą ze sobą jedynie graniczyć.
Strefa bezpieczeństwa na placu zabaw – jaką nawierzchnię wybrać?
Kwestia nawierzchni na plac zabaw została uregulowana w unijnej normie PN-EN 1177. Odpowiednio dobrane podłoże perfekcyjnie amortyzuje upadki, minimalizując liczbę urazów. Zgodnie z obowiązującym prawem dla urządzeń wymuszających ruch dzieci (np. zjeżdżalnia, bujak, huśtawka) i sprzętu z wysokością swobodnego upadku powyżej 60 cm, powinieneś wybrać jedno z poniższych rozwiązań:
- wióry drzewne lub korę,
- piasek,
- żwir,
- płytki gumowe,
- sztuczną trawę,
- matę przerostową,
- nawierzchnię wylewaną.
Każda strefa bezpieczeństwa musi być wolna. Wokół nich możesz zamontować ogrodzenie, posadzić drzewa bądź krzewy lub zaplanować siedziska oraz kosze. Pamiętaj o regularnym sprzątaniu, przycinaniu i dbaniu o roślinność. Systematycznie usuwaj gałęzie, korzenie, liście. Zadbaj też o ciągi komunikacyjne, aby zapewnić użytkownikom swobodne przemieszczanie się między poszczególnymi urządzeniami. Dzięki temu ułatwisz opiekunom opiekę nad maluchami przebywającymi na placu zabaw.
Potrzebujesz pomocy? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat strefy bezpieczeństwa? Wahasz się, którą nawierzchnię na plac zabaw wybrać? Skontaktuj się już dziś z Fabi Expert. Wyślij maila lub zadzwoń: 783 577 954 już dziś.