Place zabaw podlegają przepisom Unii Europejskiej, a także polskim aktom prawnym: Prawu budowlanemu oraz Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych. Przestrzeganie rozmaitych norm na każdym etapie budowy placu zabaw stanowi gwarancję bezpieczeństwa, skutecznie redukuje ryzyko wypadków.
Regulamin placu zabaw jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego obiektu.
Powinny się w nim znaleźć:
- numery alarmowe,
- zasady przebywania na terenie strefy zabaw,
- informacje, w jaki sposób należy korzystać z zamontowanych urządzeń,
- dane kontaktowe do zarządcy.
Urządzenia zabawowe oraz nawierzchnia na plac zabaw powinny spełniać normy PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177.
Co mówią polskie akty prawne o placach zabaw?
Zgodnie z Prawem budowlanym wyposażenie placu zabaw jest uznawane za elementy małej architektury. Z tego powodu trzeba uzyskać pozwolenie na budowę albo zgłosić zamiar placu budowy. W tym celu należy się zgłosić do lokalnego wydziału architektury. Z kolei Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa m.in. odległości, jakie należy zachować między placem zabaw a budynkami mieszkalnymi, parkingami czy punktami przeznaczonymi do gromadzenia odpadów.
W ustawie o prawie budowlanym zawarte są też obowiązki właściciela oraz zarządcy obiektów. Są oni odpowiedzialni za prawidłowe użytkowanie elementów małej architektury. Ich zadaniem jest przegląd techniczny, ochrona środowiska, konserwacja urządzeń i ich pielęgnacja. Ewentualne remonty bądź naprawy należy wykonywać bez zbędnej zwłoki.
Normy europejskie PN-EN 1176 i PN-EN 1177 a place zabaw
Norma PN-EN 1177 określa kryteria, jakie powinna spełnić nawierzchnia placu zabaw, by zapewnić bezpieczeństwo maluchom i starszym dzieciom. Na podstawie zawartych tam informacji możesz zapoznać się z metodami obliczeniowymi i wybrać odpowiedni rodzaj podłoża. Dzięki dopasujesz rodzaj nawierzchni do konkretnych urządzeń zabawowych.
Tymczasem w europejskiej normie PN-EN 1176 zostały wymienione standardy dotyczące bezpieczeństwa. Wymieniono tutaj metody badania sprzętu oraz konstrukcji, instrukcje montażu, a także wytyczne odnośnie konserwacji i eksploatacji. Stosując się do unijnych przepisów, stworzysz funkcjonalny plac zabaw, na którym dzieci będą się chętnie bawić.
Regulamin placu zabaw — jakie informacje powinny się w nim znaleźć?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, tablica z regulaminem placu zabaw jest obowiązkowa. Każdy użytkownik powinien się z nią zapoznać, by dowiedzieć się, jak należy się zachowywać na terenie obiektu i w jaki sposób prawidłowo korzystać z zainstalowanych urządzeń oraz konstrukcji. Dzięki jasnym regułom zarządca może zapewnić bezpieczeństwo dzieciom korzystającym ze strefy rozrywki.
Przygotowując regulamin placu zabaw, którym zarządzasz, zawrzyj w nim następujące punkty:
- informacje o obowiązku z zapoznaniem się z regulaminem,
- określ, kto może korzystać ze sprzętu,
- instrukcje korzystania z urządzeń zabawowych,
- informacje o zakazie spożywania alkoholu oraz palenia wyrobów tytoniowych,
- numery alarmowe,
- Twoje dane kontaktowe.
Niektóre elementy regulaminu możesz przedstawić za pomocą grafik. Taka tablica będzie bardziej czytelna. Obrazki są bardziej atrakcyjne od ściany tekstu, od razu rzucają się w oczy. Zapoznanie się z najważniejszymi informacjami zajmuje mniej czasu.
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu regulaminu placu zabaw? Szukasz certyfikowanego producenta placów zabaw? Skontaktuj się już dziś z Fabi Expert. Wyślij do nas maila lub zadzwoń: 783 577 954 już dziś.