Pozwolenie na budowę placu zabaw — jak je uzyskać w 5 krokach?

Kwestia placów zabaw została ujęta w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Z kolei Prawo budowlane reguluje aspekt urządzeń zabawowych oraz konstrukcji jako elementów małej architektury. Z tego jasno wynika, że obiekty tego typu są traktowane przez ustawodawcę jako budowle.

Aby zbudować plac zabaw zgłoś roboty budowlane do starosty, a w szczególnych przypadkach do wojewody. Wyjątek stanowią obszary ujęte w planach zagospodarowania przestrzennego wybranych budynków: szkół, przedszkoli, osiedli mieszkaniowych czy budynków użyteczności publicznej. Jeśli chcesz uzyskać pozwolenie na budowę, koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami specjalistów z Fabi Ekspert.

Pozwolenie na budowę placu zabaw — krok 1

Na początku przeanalizuj działkę, na której planujesz zbudować obiekt. Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Dokument jest ogólnodostępny w urzędzie miasta lub gminy. O drugi dokument zwróć się do Twojego wójta, prezydenta miasta lub burmistrza.

Jeżeli brakuje MPZP, wystąp o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ). Jest ona bezterminowa. Możesz ją uzyskać również wtedy, gdy wydano już warunki zabudowy dla wybranej działki, ale w planie nie uwzględniono Twojej przyszłej inwestycji. Każda WZ wygasa w momencie wydania pozwolenia na budowę.

Pozwolenie na budowę placu zabaw — krok 2

Plac zabaw musi być zaprojektowany przez architekta z uprawnieniami. Należy też zwrócić się do geodety, aby przygotował mapę sytuacyjno-wysokościową. Przed przygotowaniem projektu trzeba uzyskać wypis z rejestru gruntów dla konkretnej działki oraz wypis MPZP lub decyzję WZ.

Projekt obiektu wykonuje się w czterech identycznych egzemplarzach. Jeden składa się w stosownym urzędzie jako załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę. Kolejne trafiają do inwestora, kierownika budowy i organu odpowiedzialnego za nadzór budowlany. Projekty budowlano-wykonawcze zawierają m.in. parametry techniczne oraz konstrukcyjne poszczególnych elementów wyposażenia placu zabaw.

Pozwolenie na budowę placu zabaw — krok 3

Inwestorzy są zobowiązani do przygotowania dokumentacji dla Zespołu Uzgodnień Dokumentacji Projektowej w urzędzie. Zajmuje się on koordynacją projektów budowlanych zgłoszonych do jednostki. Specjaliści wyznaczają odległości, jakie trzeba zachować między placem zabaw a pozostałymi budowlami czy szlakami komunikacyjnymi.

Czasem urzędnicy określają dodatkowe warunki do spełnienia. Mogą one wynikać np. ze specyfiki gruntu. W niektórych przypadkach konieczne jest też uzyskanie pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków lub pozwolenia wodno-prawnego.

Pozwolenie na budowę placu zabaw — krok 4

Wniosek o pozwolenie na budowę złóż w wydziale architektury w Twoim urzędzie miasta. Jeśli inwestycja jest przewidziana dla całego powiatu, udaj się do starostwa powiatowego. Formalne druki są dostępne w urzędach, a także na stronie internetowej BIP. Często można je pobrać ze strony www lokalnego urzędu.

We wniosku wpisuje się:

  • dane inwestora,
  • rodzaj inwestycji,
  • adres budowy,
  • oznaczenie nieruchomości.

Do uzupełnionego wniosku dołącz:

  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • decyzję WZ (jeśli nie ma MZPZ),
  • wypis z rejestru gruntu dla sąsiednich działek i obszaru przewidzianego na Twoją inwestycję,
  • projekt budowlany,
  • warunki dostawy mediów (jeżeli będą dostarczane).

Decyzja administracyjna jest wydawana w ciągu 65 dni od dnia złożenia wniosku.

Pozwolenie na budowę placu zabaw — krok 5

Gdy otrzymasz pozytywną decyzję, możesz przystąpić od razu do budowy. Nie zwlekaj z rozpoczęciem prac dłużej niż 3 lata. Po tym terminie będziesz musiał rozpocząć całą procedurę od nowa. Datę rozpoczęcia prac budowlanych zgłoś do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat pozwolenia na budowę? Fabi Expert chętnie Ci pomoże. Wyślij do nas maila już dziś lub zadzwoń: 783 577 954.