Ogrodzenie placu zabaw — jaki rodzaj wybrać, by stworzyć bezpieczny i estetyczny obiekt?

Ogrodzenie placu zabaw zapewnia dzieciom większe bezpieczeństwo. Dzięki niemu utrzymanie porządku staje się łatwiejsze. Z tego powodu coraz więcej zarządców decyduje się na jego montaż. Specjaliści z Fabi Expert podpowiadają jakie cechy powinno mieć funkcjonalne i wytrzymałe urządzenie, które doda uroku strefie rozrywki dla maluchów.

Czy ogrodzenie placu zabaw jest uregulowane prawnie?

Zgodnie z Ustawą o prawie budowlanym oraz z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zarządcy placów zabaw nie muszą ogradzać placu zabaw. Mimo to, coraz więcej inwestorów decyduje się na ich zakup ze względów praktycznych. Ten element architektury uwzględnia się coraz częściej na etapie projektowania obiektu. Dlaczego tak się dzieje? Istnieje kilka powodów:

  • mniejsza liczba wypadków z udziałem dzieci opuszczających samowolnie lub nagle teren,
  • rzadsze akty wandalizmu,
  • ograniczenie dostępu do placu zabaw bezdomnym psom,
  • czystsze obiekty.

W tym miejscu warto dodać, że ogrodzenia wyznaczają wyraźną granicę między strefą rozrywki a pozostałymi elementami architektury. Z jego pomocą zarządcy mogą stworzyć plac zabaw zgodnie z obowiązującymi przepisami. W Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajdziemy wytyczne dla tego typu obiektów. Każdy plac zabaw powinien być oddalony od:

  • okien pomieszczeń, w których przebywają ludzie,
  • miejsc wyznaczonych do gromadzenia śmieci (minimum 10 m),
  • parkingów dla samochodów (7-20 m — w zależności od liczby miejsc parkingowych).

Co ciekawe, ustawodawca nie określił, w jaki sposób należy mierzyć powyższe odległości. W związku z tym istnieje kilka opcji pomiaru:

  • od granicy strefy bezpieczeństwa znajdującej się wokół sprzętu,
  • od skrajnie zamontowanych urządzeń,
  • od ogrodzenia placu zabaw.

Większość zarządców decyduje się na ostatni wariant.

Ogrodzenie placu zabaw dla dzieci — poznaj ich rodzaje

Ogrodzenia placów zabaw są wykonywane z różnorodnych materiałów. Ich konstrukcję oraz kolorystykę dopasowuje się do pozostałych elementów wyposażenia. Jeśli zastanawiasz się, czym ogrodzić obiekt, którym zarządzasz, koniecznie zapoznaj się z poniższymi możliwościami.

  • Ogrodzenie placu zabaw z drewna doskonale komponuje się z drewnianymi urządzeniami. Możesz go pomalować na dowolny kolor lub pokryć bezbarwnym lakierem ochronnym. W tym wypadku pamiętaj o systematycznej pielęgnacji desek. Konserwuj je minimum raz w roku.
  • Siatka ogrodzeniowa jest jedną z najtańszych opcji. To uniwersalny model, który perfekcyjnie wtapia się w otoczenie. Jest łatwa w utrzymaniu czystości i nie wymaga konserwacji. Z jej pomocą stworzysz wytrzymałe ogrodzenie. Do wyboru wiele kolorów.
  • Stalowe ogrodzenie placu zabaw przyjmuje różne kształty. Na dodatek jest bardzo stabilne i trwałe. Ocynkowana stal służy użytkownikom przez wiele lat. Wykonuje się z niej panele oraz przęsła, a także pojedyncze ogniwa. Można ją pomalować na dowolny odcień. To najdroższe rozwiązanie na rynku, jednak najbardziej opłacalne.
  • Ogrodzenia placów zabaw z tworzyw sztucznych świetnie imitują klasyczne modele z drewna. Dostępne są w rozmaitych wzorach i barwach. Gładkie wysokie panele skutecznie utrudniają kotom oraz psom wejście na teren obiektu. Bez żadnych trudności utrzymasz je w czystości. Ich zaletą jest wysoki stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne. Warto też wspomnieć o tym, że syntetyczne materiały stwarzają ogromne możliwości projektowe.

Niezależnie o tego, na który wariant się zdecydujesz, pamiętaj, że ogrodzenie musi spełniać wymogi bezpieczeństwa określone w Prawie budowlanym. Należy je montować zgodnie z międzynarodową normą PN-EN 1176:2009. Jeśli preferujesz ekologiczne rozwiązania, możesz wyznaczyć granicę np. za pomocą żywopłotu.

Elementy ogrodzenia placu zabaw — co warto o nich wiedzieć?

Każda furtka lub bramka powinna być zamocowana przynajmniej 12 mm od słupka. Taka odległość musi być zachowana w każdej pozycji, aby ograniczyć ryzyko zakleszczenia palców. W przypadku dużych placów zabaw, wejścia/wyjścia umieszcza się maksymalnie 30 m od siebie. Ważną rolę odgrywa również brama techniczna, która umożliwia wjazd pojazdom. Najczęściej place zabaw są otoczone ogrodzeniem o wysokości 1m. Wyższe modele wybierane są raczej do obiektów zamykanych na noc.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wahasz się, jaki typ ogrodzenia placu zabaw wybrać? Skontaktuj się z nami już dziś, wysyłając maila lub telefonicznie: 783 577 954.