Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 19 i § 40) porusza kwestie placów zabaw. Z kolei Prawo budowlane reguluje kwestie związane z elementami małej architektury, do których należą m.in.:
- ławki,
- domki,
- tablice informacyjne,
- urządzenia zabawowe, np.: zjeżdżalnie, drabinki, huśtawki.
W zależności od tego, gdzie planujesz Twoją inwestycję, powinieneś uzyskać pozwolenie na budowę placu zabaw lub zgłosić roboty budowlane. Pracownicy z Fabi Ekspert wyjaśniają przepisy i podpowiadają, jak sprawnie przeprowadzić całą inwestycję.
Plac zabaw — z czego składa się budowa?
Polskie prawo uznaje plac zabaw za budowę. Znajdziemy tu m.in.:
- urządzenia i konstrukcje zabawowe,
- sprzęt techniczny,
- urządzenia budowlane.
Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. kosze, tablice informacyjne, miejsca przeznaczone do siedzenia oraz piaskownice, huśtawki, czy zjeżdżalni. Wśród urządzeń technicznych znajdują się linaria, karuzele, zestawy sprawnościowe. Za urządzenia budowlane uznaje się ogrodzenia, ścieżki, a także nawierzchnię.
Jako inwestor jesteś zobowiązany do przestrzegania obowiązujących przepisów, gdy budujesz nowy plac, rozbudowujesz stary lub przeprowadzasz remont. Warto zapoznać się zatem z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, ustawą o transporcie kolejowym (art. 53 ust.2 i 3 ustawy z dnia 28.03.2003 r.) oraz z Prawem budowlanym.
Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie robót budowlanych?
Pozwolenie na budowę jest niezbędne, jeśli plac zabaw został zatwierdzony w decyzji o pozwolenie na budowę. Wiele planów zagospodarowania uwzględnia tego typu obiekt w pobliżu szkół, przedszkoli, budynków użyteczności publicznej czy osiedli mieszkaniowych. W pozostałych przypadkach wystarczy zgłosić roboty budowlane od starostwa powiatowego, jeżeli planujesz inwestycje na terenie powiatu. W przeciwnym razie dokumentację składa się w urzędzie miasta lub w urzędzie gminy. Bardzo rzadko wniosek składa się do wojewody. Informacje na ten temat znajdziesz w Prawie budowlanym (art. 82, ust.3).
Jeśli projekcie inwestycji uwzględniono ogrodzenie od strony miejsc publicznych, możesz przeprowadzić prace po ich ówczesnym zgłoszeniu. Z kolei przed utwardzeniem gruntu nie musisz dopełniać żadnych formalności.
Czy możliwy jest montaż urządzeń zabawowych na placu zabaw bez zgłoszenia robót budowlanych i bez pozwolenia?
Chcesz wybudować pojedynczy element małej architektury? Możesz to zrobić bez pozwolenia na budowę. Nie musisz też zgłaszać do urzędu prac budowlanych. Wyjątkiem są tu urządzenia instalowane w przestrzeni publicznej. Jeżeli brakuje Ci pewności, jak postąpić w konkretnej sytuacji zwróć się do jednostki właściwej jednostki architektoniczno — budowlanej.
Chcesz uzyskać więcej informacji na temat montażu urządzeń zabawowych na placu zabaw? A może szukasz atestowanego wyposażenia na plac zabaw? Skontaktuj się już dziś z Fabi Expert. Wyślij do nas maila już dziś lub zadzwoń: 783 577 954.